Claim

 

بنام خداوند بخشنده و مهربان

 مدیر محترم عامل شرکت ........

احتراماً پیرو جلسات  قبلی مبنی بر توجیه ضرر و زیان پروژه ساختمان مسکونی 60 واحدی صدرا، گزارش ذیل به مشروح زیر بحضورتان ایفاد می گردد.

قبل از شروع شرح تفضیلی آنالیز بهای پروژه مرور مطالب زیر ضروری می باشد.

1-      قرارداد پروژه قیمت مقطوع می باشد، ما به التفاوت و تعدیل ندارد، مدت قرارداد 18 ماه می باشد بنابراین پیشنهاد قیمت پیمانکار، برآورد با فهرست بهای سال 86 و اعمال ضریب پیمان و افزایش نرخ تورم تا زمان پایان پروژه انجام شده است.

2-      ضریب پیمان در بر گیرنده ضریب بالاسری(43%) شامل بیمه ، مالیات ، دستمزد کارکنان کارگاه ، دستمزد کارکنان دفتر مرکزی ، هزینه اجاره دفتر مرکزی هزینه ایاب و ذهاب کارگاه و غیره ، ضریب منطقه ای (2%) ، ضریب تجهیز کارگاه (4%) و ضریب طبقات (85/2%) شامل بهای سختی حمل مصالح ساختمانی به طبقات و پرت مصالح ناشی از ارتفاع می باشد.

3-      در تمام این گزارش قیمت خالص  قیمت تمام شده عملیات بدون هیچگونه اعمال ضرایب می باشد و قیمت ناخالص حاصلضرب قیمت تمام شده در ضریب پیمان می باشد.

4-      آنالیز انجام شده بر اساس معدل بهای فولاد و سیمان خریداری شده تا پایان سال 87 و قیمت سایر مصالح و اجرت ها بر اساس آخرین نرخ های  اسفند ماه 87  صورت گرفته است.

5-      با توجه به جوان بودن علم کنترل پروژه و افزایش غیر قابل پیش بینی نرخ تورم در پروژه های کشورمان پرداخت صورت وضعیت ها بر اساس ساختار شکست هزینه ها (CBS)  کان لم یکن بوده و اغلب موجب ضرر و زیان پیمانکاران می شود لذا Break down  این پروژه هم مستثنی از این موضوع نبوده و در ادامه ، گزارش ارائه شده شاهدی بر این موضوع خواهد بود.

6-      آنالیز انجام شده بپیوست فایل الکترونیکی تقدیم حضورتان می گردد.

 

شرح تفضیلی آنالیز هزینه های پروژه ساختمان مسکونی 60 واحدی

ضرر و زیان پیمانکار پیرامون پروژه مذکور از چندین زاویه کاملاً متفاوت ، مشهود است 1- موج افزایش قیمت بی رویه فولاد و بتن در شش ماهه نخست سال 87 که از قضا قسمت عمده خرید مصالح سازه ای در همین پروسه زمانی صورت گرفته است. 2-  نقشه های مشاور در زمان پیشنهاد قیمت پیمانکار کامل نبوده است که این مورد خصوصاً در قراردادهای با قیمت مقطوع بسیار حائز اهمیت می باشد بطور مثال در نقشه های سازه ای ، لیستوفرهای فونداسیون ، ستون ، تیر و سقف مغایرت های زیادی با نقشه ها دارند که در پیوست 2 (ستون مقایسه حجمی) مشخص شده اند و آرماتور های دالها (تراس) ، پله ها ، آرماتورهای ممان منفی سقف و Rib ها بطور کامل وجود ندارند. 3- عدم وجود مشخصات مصالح معماری در نقشه های اسناد مناقصه و شناور بودن بهای آنها در طول عمر پروژه. بطور مثال در مورد کفسازی طبقات و یا سقف کاذب.

در ادامه  مطابق با آنالیزهای صورت گرفته بپیوست ها به شرح کاملتر هر یک از فعالیت ها می پردازیم .

در فونداسیون ، دیوار برشی و ستونها مطابق پیوست 2 به علت خطای لیستوفر ارائه شده مشاور و افزایش نرخ فولاد و بتن در  هزینه های تمام شده پیمانکار تاثیرگذار بوده است اما این خطا در تیر ، سقف ، دال و پله ها بسیار چشمگیرتر بوده بطورمثال در مقایسه لیستوفرهای ارائه شده در نقشه های مشاور مغایرت های فاحشی بچشم می خورد و یا آرماتورهای مصرفی دالها (تراس) ، پله ها ، آرماتور های ممان منفی و Rib  ها بطور کلی وجود ندارند که مجموع این اختلاف تناژ به 88 تن می رسد که بار مالی بسیار زیاد و غیر قابل جبرانی به دوش پیمانکار گذاشته است در همین جا یادآور این موضوع می شویم که طرح این پروژه با مشاور بوده و هر گونه خطا در نقشه ها از مسئولیت پیمانکار ساقط است و چنانچه بار مالی ایجاد کند با توجه به این که نوع قرارداد قیمت مقطوع است موجب ضرر و زیان پیمانکار می شود.

اگر بطور متال پروژه از نوع طرح و ساخت (EPC) بود آنوقت پیمانکار نمی توانست نسبت به ضرر و زیان ادعایی داشته باشد.

بطور کلی نتایج تحلیل ها از قیمت مصالح و دستمزدها در قسمت سازه نشانگر این مطلب هستند که قیمت ناخالص اسکلت بتنی (سازه ای) در break down  حتی پاسخگوی هزینه های تمام شده پیمانکار نمی باشد. در زیر بطور ضمنی موضوع فوق مصور می گردد.

الف - هزینه های تمام شده خالص اسکلت (سازه) 917,934,936,7ریال

  ب - بهای ناخالص اسکلت (سازه) مطابق break down  000,407,918,7ریال

بدیهی است که بهای خالص بند الف باید در ضریب پیمان ضرب شود.

از قسمت سازه که بگذریم در قسمت معماری هم ضرر و زیان پیمانکار از جوانب متفاوت مشهود است که این ضرر وزیان بیشتر از همه بخاطر  مشخص نبودن مشخصات معماری در هنگام پیشنهاد قیمت پیمانکار بوده است بطور مثال سقف کاذب در ساختمان هایی انجام می گردد که تاسیسات از زیر سقف سازه ای عبور می کند  ویا جهت پوشش پوترها در اتاق نشیمن و پذیرایی صورت می پذیرد .شایان ذکر است که در سقف کاذب 42 تن پروفیل مصرفی داریم که بهای خرید پرفیل ها به تنهایی و بدون اجرت نصب و خرید رابیتس و بدون هیچگونه ضریب از بهای break down  بیشتر است.

همینطور در کفسازی طبقات مشخصات معماری مصالح کف بسیار حائز اهمیت می باشد بطور مثال تفاوت کفسازی اتاق ها و نشیمن ها با سنگ مرمریت و یا سرامیک و یا موزائیک هر کدام بار مالی متفاوتی دارند.

سخن را کوتاه کرده و به همین نتیجه گیری بسنده می کنیم که در پروژه های با این نوع قرارداد ها بالاخص که پروژه طرح و ساخت نباشد و در نقشه های مناقصه اشکالاتی مشهود باشد و با توجه به رشد نرخ تورم و شناوری بهای مصالحی چون فولاد و سیمان در طول عمر پروژه به حاصل رساندن آنها کاری بس دشوار و پر خطر برای پیمانکاران خواهد بود.

 

                                                                                                              دفتر فنی

/ 0 نظر / 17 بازدید