نحوه ارزیابی شرکت ها

در ذیل به طور مختصر نحوه ارزیابی این گروه ها شرح داده خواهد شد :

1- ارزیابی شرکت های تولیدی

نحوه ارزیابی شرکت های تولیدی بیشتر به سود دهی و روند آ« متمرکز است و هر عاملی که روی سود دهی جاری یا انتظاری شرکت  تاثیر بگذارد روی قیمت در نتیجه در ارزیابی جدید شرکت تاثیر خواهد داشت.

2- نحوه ارزیابی شرکت های سرمایه گذاری

ارزیابی شرکت های سرمایه گذاری معمولاً به دو شیوه صورت می گیرد. در روش اول، ملاک تصمیم گیری و تحلیل، ارزیابی سبد سهام شرکت های سرمایه گذاری است. و در روش دوم، ملاک ارزیابی برپایه سود دهی این شرکت ها است. در روش اول ارزیابی ها با توجه به ارزش سبد سهام شرکت سرمایه گذاری و وزن هر صنعت در سبد سهام آن شرکت، صورت می گیرد معمولاً قیمت سهام شرکت های سرمایه گذاری هم جهت با قیمت سهام موجود در سبد آنها تغییر می کند.

3- ارزیابی شرکت های ساختمانی

از نکات قابل توجه در شرکت های ساختمانی بهای تمام شده پروژه های تکمیل شده و آماده برای فروش و قیمت فروش این پروژه هاست. هر قدر این دو مقدار (بهای تمام شده و فروش) از هم فاصله داشته باشند نشان از حاشیه سود بالای شرکت است. نکته مهم دیگر در ارزیابی این شرکت ها، پتانسیل موجود در شرکت برای سود دهی است. یکی از این پتانسیل ها وجود قراردادهای جدید برای احداث پروژه های جدید و همچنین داشتن زمین مناسب در شهرها و مناطق با ارزش برای احداث بناهای مختلف تجاری مسکونی و اداری است و این پتانسیل ها می تواند در جهت خلق سود برای شرکت  و سهامداران آن در آینده مورد استفاده قرار می گیرد.

4- شرکت های پیمانکاری

ارزیابی شرکت های فعال در این گروه کمی مشکل تر و پیچیده تر است و این مربوط به ماهیت این شرکت ها است. در این شرکت ها به دلیل اینکه یک کالای خاصی تولید نمی شود و نمی توان براساس تقاضا و عرضه آن روند فعالیت شرکت را ارزیابی کرد کمی با مشکل مواجه هستیم. دارایی شرکت براساس نوع فعالیت آن دستگاه ها و ماشین آلات موجود است و نیروی انسانی متخصص نیز از جمله عوامل مهم در این نوع شرکت ها است. یکی از بهترین روش ها برای ارزیابی این شرکت ها، توجه به صنعتی است که در فعالیت دارند همانطور که در بخش تحلیل صنعت ذکر گردید اگر چشم انداز آن صنعت خوب و روشن باشد انتظار این است که وضعیت قرار دادهای این شرکت نیز بهبود یابد و همزمان با رشد صنعت این شرکت نیز روبه رشد باشد.

نکته دیگر اینکه در ارزیابی این گروه توجه به رشد سود قراردادهای شرکت های پیمانکاری و توجه به استمرار این قرار دادها و همچنین تعداد رقبای موجود در این گروه است و هرچه رقبای این گروه زیاد باشند برای برنده شدن در یک مناقصه و بستن قرار داد جدید باید قیمت پیشنهادی پایین باشد و این خود به معنای کاهش سود قرار دادها است.

از نکات دیگر قابل توجه در ارزیابی شرکت های پیمانکاری، سابقه و عملکرد این شرکت ها در گذشته است و هر چه سابقه و اعتبار شرکت ها بیشتر باشد، احتمال استمرار قراردادهای آنها نیز بیشتر می شود.

5- نحوه ارزیابی بانکها و واسطه های مالی :

عمده سود فعالیت بانک ها، از اختلاف سود تسهیلاتی که می پردازند و سود سپرده هایی که قبول می کنند به دست می آید. در این گروه سرمایه گذاری در اوراق بهادار نیز بخشی از سود آنها را تشکیل می دهد. حجم سپرده های بانک ها عامل مهمی در شناسایی سود آنها به حساب می آید .شرکت های لیزینگ نیز به دلیل ماهیت کاری که دارند شبیه به بانک ها هستند در این شرکت ها نیز نرخ سود وام هایی که دریافت می کنند و سود تسهیلاتی که پرداخت می کنند عامل مهمی در ارزیابی آنها محسوب می شود.

نکته مهم دیگر در ارزیابی این شرکت ها، میزان مطالبات مشکوک الوصول آنها می باشد که نشان دهنده عملکرد این شرکت ها در دریافت مطالبات خود است. هرچه این مطالبات بالاتر برود عملکرد شرکت ضعیف تر ارزیابی می شود. سود دهی و روند آن در گذشته نیز از جمله نکات مهم دیگری است که در ارزیابی شرکت های لیزینگ باید به آن توجه کرد.

/ 0 نظر / 18 بازدید